دکتر "ظاهر رستمی" تصریح كرد: 90 درصد از کودکان کار و خیابان متعلق به شهرستان های تهران هستند. وی گفت: در حال حاضر، پنج هزار کودک کار و خیابان در سطح تهران وجود دارد که قرار است در سال جاری ساماندهی شوند.
 
خبرگزاری هرانا: رئیس سازمان بهزیستی تهران گفت : پنج هزار کودک کار و خیابان در این استان وجود دارد.
به گزارش شبكه خبر و به نقل از تابناک، دکتر "ظاهر رستمی" تصریح كرد: 90 درصد از کودکان کار و خیابان متعلق به شهرستان های تهران هستند.
وی گفت: در حال حاضر، پنج هزار کودک کار و خیایان در سطح تهران وجود دارد که قرار است در سال جاری ساماندهی شوند.
دکتر "رستمی" افزود: بیشتر این کودکان اهل شهرستان های تابعه تهران هستند که در سطح پایتخت، توسط شهرداری یا بهزیستی، شناسایی و یا جذب می شوند.
وی گفت: اگر چه فقط 10 درصد از این کودکان در تهران و جنوب آن زندگی می کنند، اما نباید از ساماندهی و تنظیم یک برنامه مطلوب کاری برای زیر پوشش قرار دادن آنان، غافل بود.
رئیس سازمان بهزیستی تهران افزود: کودکان کار و خیابان در سال جاری با افزایش و یا کاهش روبرو نبوده و این افراد در سه مرکز جدید که از سوی سازمان بهزیستی استان تهران در دست احداث است، ساماندهی می شوند.
وی گفت: ظرفیت مرکز "یاسر" به 100 نفر افزایش یافته، مرکز "بعثت" برای نگهداری کودکان خیابانی راه اندازی شده و مرکز "ولنجک"نیز در حال راه اندازی است.
رئیس سازمان بهزیستی تهران افزود: کودکان کار و خیایان، یک نوع پدیده اجتماعی، که بیشتر در گروه سنی 15 سال هستند.
وی اضافه كرد: این كودكان به دستفروشی کالاهای گوناگون در خیابان و چهار راه های پایتخت، می پردازند.
+ نوشته شده در یکشنبه بیست و نهم شهریور 1388ساعت 11:20 توسط گروه فرهنگی - اجتماعی کیانا |

۱- کلاس های گروه کیانا از اول مهرماه آغاز خواهد شد. با توجه به اتمام کار بیشتر پایه های ابتدایی و راهنمایی و برگزاری امتحانات و اهدای کارنامه به دانش آموزان، سال تحصیلی جدید از مهرماه آغاز می گردد. البته گفتنی است کلاس اول ابتدایی و برخی از دروس پایه دوم راهنمایی همچنان در حال تدریس می باشد. امیدواریم امسال با منظم شدن برنامه های کلاسی، بهره وری و سطح خدمات گروه به دانش آموزان بیشتر و بیشتر گردد.

کلاس های هنری گروه کیانا در قالب گلیم بافی، نقاشی و سفالگری از ابتدای تابستان شاهد آثار مختلف و متنوعی از کودکان و نوجوانان تحت پوشش خود بوده است. امیدواریم به زودی بتوانیم دسترنج این عزیزان را در نمایشگاهی به همین مناسبت نمایش دهیم.

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم شهریور 1388ساعت 22:16 توسط گروه فرهنگی - اجتماعی کیانا |

 فال حافظ دارم - فال بخرید

صفیه سعیدی 15ساله- کلاس پنجم

شب تاریک

زیر نورماه

گنارسایه آدم ها نشسته بود.

آدم هایی که از کنارش می گذشتند.

باصدای سرما زده و آرامش می گفت فال دارم ... فال حافظ، فال بخرید .

ساعت یازده بود. هنوز یک فال نفروخته بود. صدای دندانهایش که بهم می خورد را می شنیدم. آهی کشیدم وگفتم: کودک ده ساله که باید در رختخواب باشد در خیابان است ومانند مردی بیست ساله کار می کند. با خودم کفتم شاید جسم او کوچک با شد، اما روح او در برابر این همه مشکلات بزرگ شده. که می داند در دل او چه می گذرد. پیش او رفتم و به دستان کوچکش نگاه کردم، اما او خوشش نیامد و برگشت. از او پرسیدم تو مدرسه می روی؟ گفت:نه! گفتم چرا کار می کنی؟ گفت بخاطر مشکلا ت خانواده ام. گفتم اسمت چیست؟ گفت محسن. گفتم: محسن پدرت کجاست؟

سکوت کرد و در چشمانش اشک جمع شد. با نگاهی به او جواب سؤالم را گرفتم. گفتم محسن دوست داری درس بخوانی؟ گفت بله، اما پول شهریه از کجا بیاورم؟ خرج خانواده ام را با زور در میاورم.گفتم غصه نخور خدا بزرگ است. گفت این را که می دانم! خداوند خیلی بزرگ است. به آسمان نگاه کردم. در چشمانم اشک جمع شد. با خودم گفتم با این همه مشکل بزرگی که دارد، هنوز به خدا امیدوار است، اما آدم هایی که مشکل کوچکی پیدا می کنند خدا را از یاد می برند. وقتی پایین را نگاه کردم او رفته بود. رفته بود به سوی آینده ای دور که با کار کردن او رقم می خورد. خدایا نمی دانم چه خطرهایی در کنارش است. از کنار چه ادم های میگذرد. واقعاً کی به فکر این کودکان است؟ بیایید باهمکاری هم مشکلات این کودکان را کم کنیم.

+ نوشته شده در چهارشنبه هجدهم شهریور 1388ساعت 12:59 توسط گروه فرهنگی - اجتماعی کیانا |

کودک آینده

فرشته امینی-دانش آموز کلاس دوم راهنمایی

 

هر خانواده ای وقتی فرزندی به دنیا می آورد مسلما به فکر خوشبختی  و سعادت فرزند خود است و از هیچ تلاشی برای  این اهداف فروگذار نخواهد بود. اما در بعضی از خانواده ها فرهنگ غلطی که هر کس فرزند  بیشتری داشته باشد بهتر است، فرزندان زیادی به دنیا می آورند. طبیعتا به خاطر جمعیت زیاد و نیازهای آنها مجبور هستند کودکانِ بزرگتر را سرکار بفرستند. کارهایی از قبیل فال فروشی، شکلات فروشی، آدامس فروشی، بیسکویت فروشی، کیک فروشی، توری فروشی و کار در مغازه هایی که همیشه باید در آن حضور داشته باشند(غیر از شبها). کودکانی که در سنین مختلف در حال فراگیری هر چیزی که می بینند و می شنوند، هستند، وقتی در محیطی که حالا همان سر کار باشد، قرار می گیرند، مسلماً همه چیز را یاد می‏گیرند، با کودکان بزرگتر از خود دوست می شوند و همین دوستی با کودکان بزرگتر و غریبه زمینه مشکلات و چالش اجتماعی برای کودک را فراهم می آورد. کودکان وقتی به سرکار می روند ساعت های زیادی را بیرون از منزل سپری می‏کنند و چون در سن یادگیری و رشد فکری و جسمی هستند تمام کارهایی که کودک بزرگتر انجام می دهد را تقلید می کند، از قبیل: لباس پوشیدن، حرف زدن و حتی حالات و احساساتِ کودک بزرگتر. بعداز چند وقت، خانواده با کودکی روبرو می شود که او را نمی‏شناسد. اخلاقش عوض شده، طرز محبت کردنش عوض شده، شبها خیلی دیر به خانه می آید و حتی لباس پوشیدنش هم عوض شده است و وقتی از او می‏پرسند چرا این کارها را می کنی؟ می گوید کارمی کنم، خرج شما را می دهم. من برای خودم هم باید خرج کنم. و همین طور ادامه پیدا می کند. در این بین فقط ngo می تواند با آموزش به این کودکان آن ها را به سمت فرهنگ و اعتقادات و آینده ای روشن هدایت کند و در آنها انگیزه و امید به فردا و اعتماد به نفس را زنده می کند. کودکانی که با این ngo ها آشنا می شوند و در آن آموزش می بینند، در آینده افرادی روشن فکر و آینده نگر خواهند بود. با این وجود جامعه خوب با افرادی سالم و زندگی خوبی در پیش داریم.

+ نوشته شده در پنجشنبه پنجم شهریور 1388ساعت 9:50 توسط گروه فرهنگی - اجتماعی کیانا |

شرکت در نمایشگاه آسیب های اجتماعی شهرداری کرج

شهرداری کرج از 9 الی 15 تیرماه نمایشگاهی با حضور نهادهای غیردولتی و نیز دولتیِ فعال با موضوع آسیب های اجتماعی شهر کرج در محل امام زاده محمد برگزار نمود. در این نمایشگاه غرفه گروه کیانا نیز به اطلاع رسانی به بازدیدکنندگان پرداخت و نقاشی های کودکان کار خود را به نمایش گذارد. آقایان طاهری، رحمتی و اخوت و خانم ها حبیبی، قلی زاده و محمدی در این نمایشگاه مشارکت نمودند.

جلسه یونیسف در اجرای طرح آموزش به کودکان خارجی

دفتر یونیسف ایران در جهت آموزش به کودکان کار خارجی و با همکاری اداره اتباع خارجی وزارت کشور در حال تعریف پروژه هایی با همین عنوان است. در همین راستا جلسه هماهنگی و توجیهی برای NGOهای فعال در استان تهران برگزار گردید که گروه کیانا نیز در آن حضور یافت. این جلسه با توضیح ویژگی‏های پروژه های تبیین شده برای این فعالیت ادامه یافت و قرار شد این گروه ها فعالیت خود را تعریف و در قالب طرح به یونیسف ارائه نمایند.

ادامه معاینات پزشکی کودکان و انجام واکسن

واحد امداد و درمان به سرپرستی خانم گنجعلی در ادامه معاینه و تکمیل پرونده پزشکی دانش آموزان، با همکاری اداره بهداشت شهرستان کرج و درمانگاه انبری واکسن های سه گانه، کزاز و فلج اطفال را به طور کامل به انجام رسانید. همچنین بررسی عمومی و بهداشتی و دهان و دندان کودکان نیز از جمله فعالیت های صورت گرفته در این واحد است که در حال انجام است.

ابتلای دو نفر از دانش آموزان به سالک

با بررسی های انجام شده توسط کارشناسان اداره بهداشت کرج دو مورد ابتلا به بیماری سالک مشخص و دانش آموزان تحت درمان قرار گرفتند. در اینجا باید از اداره بهداشت کرج که در زمینه های تخصصی و سرویس دهی رایگان به گروه کیانا کمال همکاری را داشته اند تشکر نمائیم.

فعال کردن واحد روابط عمومی و جذب حمایت های مردمی

واحد روابط عمومی که مدت ها بدون سرپرست مشخص به فعالیت پرداخته بود با تشکیل جلسه های متعدد با یک شرکت تبلیغاتی و نیز گردهم آوردن اعضای فعال و علاقه مند، روز شنبه 17 مردادماه 88 فعالیت خود را آغاز نمود. در حال حاضر این گروه وظیفه کار بر روی همایش کودکان کار که 29 مرداد برگزار خواهد شد را بر عهده گرفته است.

برگزاری مسابقه با جایزه در بین دانش آموزان کیانا

گروه کیانا مسابقه ای در قالب شعر، مقاله، داستان و نقاشی با جایزه برگزار نمود. در این مسابقه فرشته امینی (شعر)، سمیه جباری، حمیده قنبری و راضیه محمدی (نقاشی) و منیره سعیدی (مقاله) حائز رتبه های برتر شدند. قرار است جوایز این دانش آموزان در روز برگزاری سمینار کودک کار اهدا گردد.

اضافه شدن دو کلاس اول ابتدایی به سیستم آموزشی دفتر

با ثبت نام 30 نفر کودک جدید دو کلاس اول ابتدایی در ایام هفته برپا گردید. این کلاس ها به دلیل نامنظم بودن دانش آموزان در حال تغییر است. از این تعداد 18 نفر به صورت ثابت در کلاس ها شرکت می نمایند و عدم حضور مابقی این کودکان در دست بررسی است.

+ نوشته شده در پنجشنبه پنجم شهریور 1388ساعت 9:33 توسط گروه فرهنگی - اجتماعی کیانا |

گروه کیانا روز پنجشنبه ۲۹ مرداد ماه ۱۳۸۸ همایش خود را با عنوان کودکان کار و خیابان با تاکید بر اعتیاد در این کودکان و نیز آسیب های روانی در محل فرهنگسرای حافظیه کرج برگزار نمود. در این همایش که با حضور دکتر قاسم زاده (روانشناس و استاد دانشگاه تهران) و جناب آقای رضا ببری (مددکار اجتماعی) برپا شد ۶۰ نفر شرکت نموده و برنامه های جانبی نوازندگان دف و نیز پخش فیم درباره عملکرد و فعالیت های گروه پخش گردید.  

+ نوشته شده در چهارشنبه چهارم شهریور 1388ساعت 20:40 توسط گروه فرهنگی - اجتماعی کیانا |